19:12

Rozstępy powstające w czasie ciąży - zapobieganie - blog Świat Rodzica

Rozstępy powstające w czasie ciąży to niestety dość powszechny problem, bo dotyczy większości młodych matek. Najważniejsze jest zapobieganie ich powstawaniu, lecz nie jesteśmy w stanie zrobić tego ze 100% skutecznością. Jednak odpowiednia dieta, kremy, masaże, ćwiczenia i peelingi pozwolą zminimalizować powstawanie rozstępów.
Rozstępy tworzą się w tzw. „skórze właściwej”. Powstają gdyż  zostają „upośledzone” w skórze  komórki produkujące w skórze włókna kolagenu i elastyny. Podczas ciąży włókna kolagenowe są dużo słabsze i mniej odporne na rozciąganie (wydaje mi się to niesamowite, ale przeczytałam,  że by zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1 min. Należy do niego doczepić odważnik 10 kilogramowy!). Najczęściej pojawiają się one u przyszłych matek na rosnącym brzuch i piersiach. Na początku są czerwone, po pewnym czasie bledną i tworzą się blizny. 

Rozstępy powstające w czasie ciąży: bardzo ważna jest profilaktyka


Nie można zwlekać z działaniami profilaktycznymi, jeśli chcemy uniknąć rozstępów. Skóra potrzebuje czasu, by się wzmocnić. Im  więcej go zyskasz, tym większa szansa, że uda ci się uniknąć rozstępów w ciąży. Sytuacja idealna to taka, gdy ujędrnianie skóry w celu przygotowania jej na nadmierne rozciąganie, jakie ma miejsce podczas ciąży, zaczniemy na jeszcze przed planowanym poczęciem. Ale jeśli to się nie uda, warto zacząć dbać o to od razu, gdy mamy pewność, że jesteśmy w ciąży.
Obecnie istnieje wiele preparatów na rozstępy w czasie ciąży. Zarówno tych popularnych – tańszych, jak i luksusowych – droższych. Najważniejsze jest to, od którego miesiąca ciąży można go stosować. Dla tych mam, które mają już spory brzuszek, najlepsze będą kosmetyki, które dodatkowo mają działanie przeciwświądowe. Ważny jest także zapach (czy lubicie perfumowane czy neutralne) oraz skład. Na rynku dostępne są kremy różnych marek: Ziaja, Dax Cosmetics, Mustela, Dr Irena Eris, Bielenda, Elancyl – macie swojego faworyta ? Ja nadal nie znalazłam, choć używałam już naprawdę wielu kosmetyków :)
Kosmetolodzy podkreślają, że w profilaktyce najważniejsza jest „regularność i powtarzalność” stosowania. Dlatego preparat zapobiegający rozstępom najlepiej nakładać codziennie, rano i wieczorem, po prysznicu, kiedy skóra jest rozgrzana, gdyż wtedy łatwiej wchłonie składniki aktywne.
Aby kosmetyk działał, musi być nałożony w sposób zgodny ze sztuką, a przy tym bezpieczny dla ciebie i dziecka. Kosmetolodzy zalecają mini-masaż, bo masowana skóra lekko się rozgrzewa, dzięki czemu zawarte w kremie składniki aktywne lepiej w nią wnikają. Masaż ma także lekkie działanie uelastyczniające. Najlepiej w brzuch i piersi (miejsca szczególnie podczas ciąży wrażliwe), kosmetyk wmasowujemy delikatnie, okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Brzuch należy masować w kierunku od dołu do góry. Masaż piersi kremem jest najlepiej zacząć od miejsca, w którym pierś łączy się z mostkiem, i stopniowo przesuwać dłoń ku szyi i jednocześnie na zewnątrz, a potem w okolicy pachy zjechać w dół, i masując skórę pod piersią, dotrzeć do punktu wyjścia. Te same ruchy powtarzamy drugą dłonią, masując drugą pierś. Ważne jest, by omijać brodawki, bo ich stymulacja może powodować wydzielanie się oksytocyny i przedwczesne skurcze. Nałożenie kremu na brzuch i piersi powinno trwać około dwóch minut. Biodra, uda, pośladki należy masować dłużej i mocniej. Kosmetyk należy nałożyć na skórę i wmasowywać  zdecydowanymi, mocnymi ruchami okrężnymi, od dołu ku górze. Skórę można przy tym lekko podszczypywać. Masaż tych części ciała powinien trwać w sumie od trzech do pięciu minut.

Rozstępy powstające w czasie ciąży:  należy masować skórę pod prysznicem

Energiczne masowanie zwilżonej skóry rękawicą poprawi ukrwienie, ujędrni skórę. Do masażu najlepsze są rękawice niezbyt szorstkie, nadaje się też szorstka strona gąbki kąpielowej. Wykonujemy go energicznie (delikatniej na brzuchu i piersiach), ruchami okrężnymi, podobnie jak podczas nakładania kremu. Po zakończeniu masażu, przez chwilę warto polewać ciało na zmianę ciepłą i letnią wodą, co dodatkowo poprawi mikrokrążenie w skórze.

Rozstępy powstające w czasie ciąży: raz w tygodniu należy robić peeling całego ciała oraz w miarę możliwości korzystać z zabiegów kosmetycznych

Peeling nie zapobiegnie  rozstępom, ale usunie martwe komórki naskórka i dzięki temu zawarte w kremie składniki łatwiej się wchłoną. Tutaj znów bardzo ważna jest regularność.
Są już na rynku specjalne zabiegi dla ciężarnych, jeśli się ich obawiacie można zacząć po porodzie. Tutaj równie ważna jest systematyczność, a raczej określona ilość zabiegów, by było widać efekty.

Rozstępy powstające czasie w ciąży: zdrowa dieta + ćwiczenia

Prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów można zmniejszyć, odżywiając się racjonalnie i dbając o to, by kilogramów nie przybywało za szybko i nie było ich za dużo. Zalecane wzrost to około 9–13 kg. Oczywiście nie wskazane są  słodycze, dania z fast food-ów oraz inne wysokosłodzone i konserwowane potrawy.
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodu, by rezygnować z aktywności fizycznej.  Oczywiście odpowiednio dobranej do naszego stanu. Obecnie popularne są ćwiczenia w pakietach „aktywne 9-miesiecy” lub basen. Ćwiczenia pomogą utrzymać właściwą masę ciała, a więc pośrednio również przyczynią się do zmniejszenia ryzyka powstania rozstępów.

9 komentarzy:

  1. Jestem prawie w 7 miesiącu ciąży co prawda nie borykam się z rozstępami na brzuchu ale moje piersi wyglądają już gorzej. Ja polecam bio olejek z firmy kneipp bo w miare mi pomaga (wiadomo cudów nie ma) Może nie pachnie za rewelacyjnie bo bardzo cytrusowo ale jest oparty na naturalnych składnikach i cena jest też przystępna za 100ml zapłaciłam 30zł

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja uzywalam palmers swieyny zapach i konsusyencja. Mie mialam rozstepow ale mi sie wydaje ze to zalezu w duzej mierze od genow.

    OdpowiedzUsuń
  3. ja uwywam kremu eveline, nie wiem czy coś da (2miesiąc), ale jest przyjemny, palmers to chyba drogi ..., musze poszukac tego kneipp.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuje zarówno autorce tekstu jak i komentującym za cenne porady ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. świetny artykuł, bardzo wartościowe porady! mi na szczęście udało sie uniknąć rozstępów na brzuchu, choć po nawale mleka moje piersi straciły trochę uroku ;) polecam olej kokosowy (można kupić np. w "Kuchniach Świata"

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja używam Tołpy - sos rozstępy rano oraz oliwki z Rossmana wieczorem. Nie wiem czy jeszcze się pojawiają (początek 8 miesiąca) ale obydwa bardzo mi odpowiadają, a skóra jest elastyczna i pięknie nawilżona.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja jestem w 22 tygodniu i mniej więcej od drugiego/trzeciego miesiąca używam na zmianę oliwki Babydream z serii fur mama i kremu na rozstępy z Palmersa. Oba produkty bardzo mi odpowiadają. Mam nadzieję, że uda mi się uniknąć rozstępów. Okaże się za pół roku :-)
    pozdrawiam,
    diabelnieanielska.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Co się dziwić, brzuch znacznie zwiększa rozmiary, więc skóra ma niewiele czasu na przygotowanie się do rozciągnięcia, a potem do ponownego skurczenia. Niestety, nie każdej kobiecie uda się zapobiec rozstępom.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jestem w 38 tygodniu ciąży, od 8 tygodnia używam kremu Mustela, rozstępów nie mam w ogóle, a obawiałam się, że ich nie uniknę.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Świat Rodzica , Blogger