19:13

Kąpiel niemowlaka oraz pielęgnacja skóry


Niemowlę oraz małe dziecko nie ma w pełni dojrzałej skóry, jest ona znacznie cieńsza i bardziej wrażliwa niż u dorosłego człowieka. Dopiero w wieku 2 lub 3 lat skóra dziecka zaczyna przypominać skórę osoby dorosłej.

Skóra noworodków, niemowląt oraz małych dzieci wymaga zatem szczególnej pielęgnacji za pomocą odpowiednich środków kosmetycznych.





Kąpiel niemowlaka oraz pielęgnacja skóry
W pierwszych kilku miesiącach życia niemowlęcia codzienna kąpiel nie jest konieczna, pod warunkiem że podczas każdej zmiany pieluszki dokładnie przemywamy skórę w tej okolicy, najbardziej narażoną na zabrudzenie i podrażnienie.  Codziennie kąpać trzeba dziecko, gdy jest lato (i po prostu skóra się poci) lub podczas zabawy dziecko może się zabrudzić.  

Skóra niemowlęcia należy myć delikatnymi mydłami lub płynami do kąpieli przeznaczonymi specjalnie dla niemowląt. Mydła i płyny dla dorosłych mogą podrażniać skórę i zaburzać czynność ochronnej bariery naskórka. Inny jest odczyn kosmetyków dla dorosłych.
Nie należy używać myjek, których nie można prać lub która może podrażnić skórę niemowlęcia.
W okresie niemowlęcym i w 2. roku życia dziecko zazwyczaj ma jeszcze niewiele włosów, a lub nie ma ich wcale. Nie ma zatem potrzeby stosować szamponu, a główkę wystarczy umyć mydłem lub płynem używanym do kąpieli dziecka. Jeśli główka się szczególnie nie brudzi ani nie poci, włosy wystarczy myć raz lub dwa razy w tygodniu.




Kąpiel niemowlaka oraz pielęgnacja skóry

Noworodki i niemowlęta najwygodniej kąpać w wanience, która powinna przykrywać dziecko do połowy. Podczas kąpieli należy podtrzymać  ręką plecki, barki i główkę niemowlaka utrzymując górną część ciała nieco wyżej. Ważne jest odpowiednie stabilne podtrzymywanie dziecka. Drugą ręką można myć i opłukiwać malucha. Główkę malucha powinno utrzymywać się nad powierzchnią wody
Początkowo można myć noworodka zwilżonym miękkim ręcznikiem, ewentualnie namydlić skórę dziecka na przewijaku, a następnie spłukać mydło w wanience.
Można kupić specjalne wkładki z gąbki do wanienki zabezpieczają malucha przed ślizganiem się w wanience.


 


Kąpiel niemowlaka oraz pielęgnacja skóry

Kąpać niemowlę należy w wodzie o temperaturze 33—34°C, która jest neutralna dla niemowlęcia. Jeżeli nie posiadasz termometru, zanurz w wodzie przedramię lub łokieć – gdy nie odczuwasz chłodu ani wyraźnego ciepła, temperatura wody jest odpowiednia.
Dopóki nie ma się wprawy w kąpaniu swojego maleństwa, należy unikać stosowania płynów do kąpieli z oliwką – skóra staje się wtedy bardzo śliska i dziecko może się wyśliznąć przy wkładaniu lub wyjmowaniu z wanienki.
Warto także zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym kąpiemy niemowlę – im młodsze dziecko i im mniej waży, tym szybciej się wychładza i będzie mu zimno, zwłaszcza gdy skóra jest mokra).
Zawsze należy pod ręką mieć wszystkie przybory, przede wszystkim ręcznik.


Po wyjęciu niemowlaka z wanienki  należy otulić  je dokładnie miękkim ręcznikiem, żeby mu było ciepło, i dobrze je osuszyć.
Nie należy dziecka zniechęcać do kąpieli, wkładać na siłę do wanienki, jeśli maluch boi się wody. W takiej sytuacji należy myć je przez jakiś czas wilgotnym ręcznikiem i stopniowo oswajać z wodą.
I na koniec bardzo ważna uwaga - nigdy, nie można zostawiać małego dziecka samego w wodzie! 
 

Kąpiel niemowlaka oraz pielęgnacja skóry

Jeśli wasze dziecko ma skórę sucha, wrażliwą, podrażniona, z problemami (potówki, odparzenia, wypryski alergiczne) to polecam kąpiel w NINIOBIOlife™ (krochmalu dla dzieci, który dostałam w ramach współpracy i bardzo polecam

 



To jest informacja producenta:
„NINIO BIOlife™ – produkt przeznaczony do kąpieli niemowląt i dzieci z problemami skórnymi. Kąpiel z dodatkiem NINIO BIOlife™ polecana jest także dla skóry suchej oraz wrażliwej. Preparat jest szczególnie pomocny przy pielęgnacji delikatnej oraz alergicznej skóry, a także skłonnej do występowania podrażnień (odparzenia, potówki, wypryski alergiczne). NINIO BIOlife™ to preparat w 100% naturalny, oparty na skrobi roślinnej.
Pediatrzy zalecają kąpiel w krochmalu dzieciom z problemami skórnymi w celach pielęgnacyjnych. NINIO BIOlife™ łatwo i szybko rozpuszcza się bezpośrednio w wanience z ciepłą wodą, dzięki czemu przygotowanie kojącej kąpieli jest tak samo proste, jak przygotowanie normalnej kąpieli dla dziecka. Zawartość saszetki równomiernie rozpuszcza się w wodzie, nie pozostawiając grudek – bez gotowania.”






14 komentarzy:

  1. ciekawe porady ;) POZDRAWIAM ! http://obiektywniepozakadrem.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. A. Ja kąpalam synka w takim specjalnym wiiaderku. Znajomi się z nas podsmiewywali ale syn by zachwycony a mycie w tym łatwiejsze. Wanienke mieliśmy od pół roku ale na krotko

    OdpowiedzUsuń
  3. "najwygodniej kąpać w wanience, która powinna przykrywać dziecko do połowy" - uśmiałam się ;) Woda do połowy, nie wanienka. A tak naprawdę wody może być dużo więcej, zależy od dziecka :) Moje dziecko ma 2,5 roku a jeszcze nigdy go nie namydliłam. Po co? Wystarczy nalać mydła w płynie do wody, kilka kropel i w tym zamoczyć dziecko. Szampon zaczęliśmy używac, jak mała skończyła 1,5 roku, ale ona dość długo była łysawa. A co do krochmalu, to nie ma lepszego niż własny, domowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie mój błąd w opisie :) Teraz już to widzę, wcześniej jak pisałam i czytałam, to nie widziałam :) Zgadzam się z Twoimi uwagami, każdy ma trochę inne doświadczenia i przekonania i trudno generalizować :) Pozdrawiam

      Usuń
  4. My używamy Niniobiolife gdy Franio ma odparzeni, zawsze pomaga :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Do tego dobrego tekstu dołączone są naprawdę piękne zdjęcia... klimatyczne takie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Piękne zdjęcia, inspiracje i ciekawe porady :) Weszłam tu przypadkiem, ale zdecydowanie zostaję na dłużej :)
    Pozdrawiam

    www.swiat-mimi.pl

    OdpowiedzUsuń
  7. Dzięki dziewczyny za komentarze, że czytacie i jesteście :) Pozdrowienia

    OdpowiedzUsuń
  8. Hej! Czytałem Twoje wskazówki i w pełni się z nimi zgadzam, sam robię tak samo :) Początkowo miałem wiele obaw w kwestii kąpieli mojej malutkiej Igi, zwyczajnie przerażał mnie fakt, że może stać się coś złego. Na całe szczęście, z dnia na dzień, czuję się coraz bardziej pewny siebie i kąpiel nie wywołuje we mnie już takiego stresu. Tak samo było w kwestii pielęgnacji, zawsze bałem się, żeby nie dać za dużo/za mało balsamu, kremu czy pudru. Staram się być najlepszym ojcem dla mojej pięknej córeczki, gdybyś chciała poczytać o moich przygodach w roli „początkującego” taty, zapraszam: http://www.simed.pl/blog/kapiel-noworodka-czyli-operacja-zolta-kaczuszka/. Pozdrawiam, Krzysiek.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zdjęcia są rzeczywiście piękne, zaś sam tekst bardzo dobrze napisany :) Super :)
    Młodszą córeczkę kąpie w dalszym ciągu z Oilatum - ma zdiagnozowane AZS i wszelkie "normalne" żele pod prysznic powodują zaostrzenie choroby. Syn jest starszy, ale też atopik :/ U niego pomagają kąpiele z dodatkiem olejku z wiesiołka (kulki Gal), po którym nie trzeba dodatkowo nawilżać skóry. Temperatura wody? U nas zawsze wynosi ona przynajmniej 37 stopni. Woda o temp 33 jest po prostu zimna :/

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja już nie pamiętam dobrze czego używałam na początku do kąpieli mojej Majeczki, ale szukałam naturalnych kosmetyków, które nie podrażnią skóry mojego maleństwa. teraz mała ma 3 latka i nadal trzymam się zasady żeby kupować jedynie produkty z naturalnych składników. mogę np polecić do pielęgnacji skóry, przecierania rączek po jedzeniu albo po zabawie te chusteczki dla dzieci Dada. są z bawełną, ekstraktem z aloesu i alantoiną. świetne, bo delikatne i nie uczulają.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Świat Rodzica , Blogger