13:04

Jak urządzić pokój dziecięcy w każdym wieku - dla niemowlaka, przedszkolaka i nastolatka



Möbelgeschäft MEBLIK/ homify

Trudno urządzić pokój dziecka, aby służył on zarówno dla niemowlaka, jak i nastolatka. Jedyne rozwiązanie to  jest takie zaplanowanie wnętrza, by można je było modelować.
Do prawidłowego rozwoju malucha osobne wnętrze nie jest konieczne na każdym etapie. Dla niemowlaka ważna jest bliskość dziecka z rodzicami, wraz z narastaniem samodzielności zwiększa się natomiast potrzeba odrębności przestrzeni. Niemowlaki znacznie lepiej czują się w sypialni rodziców, dlatego wiele osób rezygnuje z urządzenia samodzielnego pokoju dla takiego malucha.



                                                 KAEEL.GROUP | ARCHITEKCI/ homify

Jeśli urządzamy kącik dziecięcy w sypialni, musi być na tyle duży, aby poza łóżeczkiem można było wstawić dodatkowe meble takie jak: komodę z przewijakiem, wygodny fotel lub krzesełko do karmienia.
Gdy jesteśmy rodzicami dwojga dzieci, można w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym urządzić im wspólna przestrzeń. Może to działać bardzo stymulująco. 




Home Staging Bavaria/ homify

Warto także urządzając pokój dziecka ograniczyć liczbę sprzętów do najważniejszych. Łatwiej nadać takiemu wnętrzu ład, a dziecku w wieku szkolnym skupić się przy odrabianiu lekcji. Łatwiej też uzupełniać wyposażenie w miarę rozwoju potrzeb dziecka i pojawiających się nowych zainteresowań, np.  wstawić biurko, a nawet pokaźny instrument muzyczny.
Ważna jest też możliwość zmian w ustawieniu mebli,  przestawiając łóżeczko malucha, zmieniamy jego otoczenie i w ten sposób pobudzamy jego rozwój.
Pamiętajmy, że pokój po zmianie dekoracji, dostawieniu dodatkowych elementów szafek powyżej istniejących może służyć nawet  do 18-go roku życia.
W późniejszym wieku ważne jest także zdanie i upodobania dziecka. Niektórzy lubią żywe, wesołe kolory, inni preferują stonowane barwy. Starsze nastolatki czują się już często dorosłe i lubią wokół siebie szarości i czernie, żeby podkreślić swoją powagę. Popularne są obecnie pokoje z czarno-białą fototapetą dużych metropolii: Nowego Yorku czy Londynu. Ważne by dobrać także ocieplające wnętrze i praktyczne dodatki: oświetlenie, tekstylia czy figurki. Jednak w  przypadku małej powierzchni pokoju i niedużego okna lepiej jest stosować jaśniejsze kolory.




Carnets Libellule / homify

To się zawsze sprawdzi i to zarówno w pokoju dziewczynki, jak i chłopca. Polecam inspirować się skandynawskimi aranżacjami, czyli przeważne białe ściany, drewniane podłogi i minimalizm w doborze mebli i dodatków. Tylko delikatne dodatki wprowadzają do wnętrza odrobinę koloru: takie jak grafiki na ścianach, ozdobne poduszki itp.
Najważniejsze, by nastolatek czuł się i funkcjonował dobrze we swoim pokoju (bo niemowlakowi wystarczy miłość i troska rodziców).

6 komentarzy:

  1. Też jestem za ograniczeniem sprzętów do najpotrzebniejszych. Wiadomo dziecko rośnie zabawek przybywa, fajnym rozwiązaniem są pojemniki w których można wszystko pochować. Pokój dziecka wygląda wtedy przejrzyście i czysto.

    OdpowiedzUsuń
  2. Minimalizm to bardzo dobra cecha jeśli chodzi o urządzanie wnętrz.
    W modzie też mam podobne zdanie.

    Pozdrawiam Zocha
    http://www.zocha-fashion.pl/

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystko wyglada cudnie ale ile trzeba pieniedzy aby był taki przytulny efekt :/


    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tablica na ścianie to fajny motyw dla dziecka/nastolatka

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny fotel-hamak :) ale czy to się sprawdzi w realnym życiu z dzieciakami? ;)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Świat Rodzica , Blogger